MUŞ KORKUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2018 liselere giriş sınavı hakkında

2018 liselere giriş sınavı hakkında

     MERNİS Kayıtlarında değişiklik olan öğrencilerin e-Okul nufus bilgileri güncellenmeden başvuruları merkezi sınav başvuruları onaylanmışsa, onay işlemi sonrasında e-Okul Öğrenci İşlemleri / Nufüs Bilgileri ekranında güncelleme yapıldıktan sonra başvuru bilgilerine güncel bilgilerin yansıması için okul idaresi öğrencinin başvurusunu önce reddedecek, reddetme işleminden sonra velisi tekrar merkezi sınav başvuru ekranına giriş yapıp başvurusunu kayıt ettiği zaman öğrencinin nüfus bilgileri merkezi sınav başvurusuna doğru bir şekilde yansıyacaktır.

OKUL İDARESNİNİ MUTLAKA BAŞVURUYU TEKRAR ONAYLAMASI GEREKLİDİR.

Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel ortaokul, imam-hatip ortaokulu ve açık öğretim ortaokulu 8’inci sınıf öğrencilerine 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk kez yapılacak Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav, 2018 Merkezi Sınav Uygulama takviminde belirtildiği üzere 02 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olup, Merkezi Sınav başvuru işlemleri 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılmaktadır.

Merkezî Sınavın sorunsuz, güvenli ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla resmî ve özel tüm okul ve kurum müdürlükleri, geçici eğitim merkezleri ile rehberlik ve araştırma merkezi müdürlükleri 2018 Merkezi Sınav Uygulama takvimi dikkate alınarak bilgilendirilmesi, aşağıda yer alan açıklamalar doğrultusunda yapılacak güncellemelerin tamamlanması gerekmektedir.

Buna göre;

1- Merkezî Sınav başvurusu yapan öğrencilerle ilgili tüm iş ve işlemler “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nda” belirtilen hükümler kapsamında yapılacağından kurum müdürlüklerince kılavuzun detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

2- e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden Merkezi Sınav Başvurusunu yapan tüm öğrencilerin başvurularının kayıtlı bulundukları ortaokul idarelerince “e-Okul Sınav İşlemleri / Sınavla Öğrenci Alacak Okul Başvuru Onay İşlemleri / Onay İşlemleri” ekranı üzerinden 18 Nisan 2018 tarihine kadar mutlaka onaylanması gerekmektedir. 

3- Öğrencilerin e-Okul bilgilerinin (T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, baba adı, cinsiyeti, doğum tarihi, engel durumuna göre alacağı sınav hizmeti, özel eğitim durumu, yabancı dili, muafiyeti, sınıfı, şubesi, okul türü, ilçe kodu, devamsızlık durumu, evde/hastanede sınav hizmeti alan öğrenciler için adres alanları, nakil ve özel okul öğrencilerinin yabancı dil bilgisi ile muaf oldukları derslerin öğrenim gördükleri okulla uyumlu olması gibi) eksiksiz ve hatasız olarak güncellemeleri yapılacaktır. Ayrıca 8’inci sınıf öğrencilerinin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ndeki mevcut fotoğraflardan eski olanlar güncellenecek; yurtdışından gelme, yeni kayıt gibi nedenlerle fotoğrafı bulunmayan öğrencilerin fotoğrafları e-Okul duyurular ekranındaki standartlara uygun şekilde tamamlanarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne işlenecektir.

4- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan öğrencilerin bu durumlarını belgelendirmek şartı ile muafiyet durumları, okul müdürlüklerince e-Okul sistemine işlenecektir. Azınlık ortaokullarında öğrenim gören öğrencilerin ise Merkezî Sınav’da katılacağı din dersi bilgisi    e-Okul sisteminde kontrol edilecektir. Okulunda birden fazla yabancı dil dersi alan, şubesi değişen, nakil işlemi yapılan öğrencilerin, zorunlu yabancı dil dersi e-Okul sistemine işlenecektir. Geçici eğitim merkezlerinde öğrenim gören ve sınava başvuracak öğrencilerin yabancı dil dersi okul koordinatörleri tarafından belirlenecektir.

5- Okul müdürlüklerince öğretmenlere seçmeli derslerin puanla değerlendirileceği hatırlatılacak, öğretmen görevlendirmeleri e-Okul sisteminde tanımlanacaktır. Nakil gelen öğrencilerin seçmeli dersleri ile ilgili bilgileri güncellenecektir.

6- Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nda belirtildiği üzere, okulunda sınav hizmeti alması gereken özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin engel durumlarına uygun sınav hizmeti alabilmeleri ve bu öğrencilerin sınav hizmetlerinin MEBBİS-RAM Modülüne işlenebilmesi için öğrenci velilerinin bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne (RAM) yönlendirilmesi gerekmektedir.

 

Yukarıda yer alan iş ve işlemlerin okul, kurum müdürlüklerince herhangi bir gecikmeye mahal verilmeden tamamlanması, konuyla ilgili Bakanlığımızın talimatlarının titizlikle takip edilerek sürecin sağlıklı yürütülmesi önem arz etmektedir.

17-04-2018

Korkut Kaymakamlık Binası 1. Kat Korkut / Muş - 0436 611 60 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.